เพื่อมุ่งให้เกิดคุณภาพจากการอบรมสูงสุด Excel Expert Training ให้การอบรม Excel กลุ่มเล็กๆ ไม่เกิน 6 คนทุกคนสามารถเรียนรู้ Excel อย่างใกล้ชิด จะมาคนเดียวหรือมาเป็นกลุ่มแล้วนัดวันอบรมแบบส่วนตัวก็ได้ ผู้เข้าอบรมทุกคนสามารถติดตามเนื้อหาที่อบรมได้อย่างชัดเจนจากจอภาพด้านหน้าของตัวเอง
Results 1 to 4 of 4

Thread: ไฟล์นี้ใช้อะไรสร้างครับ

มิตรภาพ
    Guest

ไฟล์นี้ใช้อะไรสร้างครับ

ผมได้รับ Forward mail มาฉบับหนึ่งครับ เป็นของเล่นสนุกๆขำๆดี เป็นไฟล์ .xls ครับ
    เนื่องจากว่าขนาดไฟล์เกินลิมิตของบอร์ดครับ ก็วานเพื่อนๆพี่ๆตามลิ้งก์ไปเอามาดูกันที

http://www.up69.net/1/?884f3be0dcfd6e5df2f2b624d5bc9d2a

คือผมสงสัยว่า ไฟล์นี้สร้างด้วยอะไรครับ ผมไม่เห็นมีโค้ดตรงใหนเลย
    ขอบคุณครับผม

วานิชย์
    Guest
    เป็น Object Flash EMBED ครับ

wichian
    Guest
    วิธีการ Embed SWF to Excel ครับ

Proof of Concept:
    To reproduce the exploit follow the steps below:
    * Compile the flash file ( swf ) with the malicious javascript as payload. Flash action scripts like GetURL can be used in order to execute any javascript or direct the victim to any malicious sites. For Example, the javascript can be invoked in the following manner:
    getURL("javascript:window.open('http://www.google.com', 'Tr0y', config='height=300,width=300')");
    getURL("javascript:document.write('<h1>-- P4wn3d --</h1>')");

Embed the .swf file to the excel file to run on *file open*. Steps to embed the flash file:
    * Open a new Excel sheet. From the View menu select Toolbars then Control Toolbox . The toolbox should appear on your screen.
    * Click the spanner and hammer icon on the Control Toolbox . A dropdown ListView window will popup.
    * From the window that appears, scroll down and select the item called Shockwave Flash Object .

Click and drag the object to resize it on the excel file:
    * Click on the Properties button on the Control Toolbox toolbar.
    * In the window that appears select Custom (at the top of the list), and then click the button with 3 dots on it.
    * In the dialog box that appears type the full path of the flash file
    * Tick the checkbox to Embed Movie.
    * Deselect the Loop checkbox.
    * Click the OK button and then close the Properties dialog box.
    * Save the Excel file and reopen, the flash will play on load and run the action scripts.

Reference: http://www.securiteam.com/windowsntf...TP0M0KIUA.html

มิตรภาพ
    Guest
    ขอบคุณทุกๆท่านครับผม

ยิ่งอ่านยิ่งค้น ดูเหมือนว่า Excel ไร้ขีดจำกัดจริงๆ ผมยังจำครั้งแรกที่สะกิดใจให้ผมคิดว่า "ทำแบบนี้ได้ด้วยหรือ?" และก็ได้กลายเป็นจุดเริ่มต้นกับ VBA ของผม ก็คือมีรุ่นพี่คนหนึ่ง เอา Excel+VBA มาทำเป็นโปรแกรมสำหรับแสดงรายการ เลือก/เล่นไฟล์ MIDI และสามารถ Save ลงแผ่นดิส์ พร้อมทั้งคิดราคาขาย พิมพ์ปก โดยเปลี่ยนหัวโปรแกรมเป็นของเขาเอง ไม่มีเมนู-ทูลบาร์ มีหน้าตาและปุ่มต่างๆเฉพาะงานเพลงล้วนๆ (ไม่แสดงตัวว่าเป็น Excel เลย) ทุกวันนี้เขาก็ยังใช้อยู่ครับ

มาประทับใจอีกที ก็ตอนพบโปรแกรม"เกมเศรษฐี" หลายๆท่านอาจจะพอเคยเห็นนะครับ โด่งดังอยู่พักนึงเลยทีเดียว

และยิ่งทึ่งเข้าไปใหญ่ เมื่อมาเจอ"โหราศาสตร์"ของอาจารย์สมเกียรติ !!!